Po pierwsze zyskujemy komfort, przejawiający się między innymi tym, że możemy przstać myślec o tym co dzieje się za oknami. Nie jest istotne czy na zewnątrz szaleje zima, czy leje deszcz – rolety doskonale osłonią od zimna, śniegu, wiatru czy deszczu. Zaś w upalne, letnie dni są w stanie obniżyć przenikalność cieplną aż o 37%. Jednocześnie ochronią przed promieniami słonecznymi, co skutkuje uzyskaniem przyjemnych temperatur wewnątrz pomieszczeń. Rolety wyposazone są w wentylacyjne otwory, więc nie odcinają dopływu czystego powietrza.
Ogromnym atutem rolet jest na pewno poczucie intymności, które dzięki ich instalacji zyskujemy. Ponadto rolety eliminują hałasy docierające z zewnątrz.
Po drugie – bezpieczeństwo. Zewnętrzne rolety to jedno z najbardziej popularnych i najczęściej wykorzystywanych rozwiązań, które utrudniają włamanie. Specjalne zabezpieczenia rolety uniemożliwiają podniesienie jej z zewnątrz. Posiadając rolety zewnętrzne możesz spać spokojnie. Nie musisz też martwić się o sówj dobytek jeśli wyjeżdżasz na wakacje.
Po trzecie – oszczędność. Jak już było wspomniane, rolety pełnią funkcję termoizolacyjną, zimą zatrzymują ciepło wewnątrz, a latem chronią przed upałem. Można więc dzięki zastosowaniu rolet zaoszczędzić na ogrzewaniu oraz klimatyzacji.
Rolety podtynkowe - systemy SP i SP-E
Systemy podtynkowe przeznaczone są do stosowania przede wszystkim w nowo wznoszonych budynkach. Jakkolwiek po dokonaniu niezbędnych zmian w obrębie nadproża produkty te mogą być zamontowane także w obiektach istniejących. Istotną kwestią jest zaplanowanie zastosowania tego typu rozwiązań oraz sposobu ich instalacji jeszcze na etapie projektowania budynku, co pozwala na efektywniejsze wykorzystanie walorów funkcjonalnych tego typu systemów. Rolety podtynkowe zapewniają doskonałą izolację termiczną, ponieważ nie ingerują w konstrukcję okna, drzwi i nadproża, nie naruszając tym samym bilansu energetycznego budynku. Co więcej, produkty te doskonale wpasowują się w elewację stanowiąc jej integralną część.
Czoło skrzynki rolety stanowi jednocześnie podkład pod dowolny materiał wykończeniowy (np. tynk lub klinkier) dzięki czemu skrzynka staje się niezauważalnym elementem fasady budynku. Systemy SP i SP-E firmy Aluprof zostały opracowane tak, by zapewnić przede wszystkim ochronę przed utratą ciepła. Docenił to zwłaszcza Instytut Domów Pasywnych w Darmstadt (PHI), który wydał rekomendację do zastosowania obu rozwiązań dla skrzynek o wielkości 165mm i mniejszych w budynkach pasywnych. Warunkiem koniecznym jest przede wszystkim poprawnie wykonany montaż w docieplonym uprzednio nadprożu zgodnie z zaleceniami producenta. Ponadto stolarka okienna powinna spełniać odpowiednie parametry, m.in. współczynnik przenikania ciepła okna Uw jest niższy od 0,80 W/(m²K) natomiast współczynnik Ug szyby nie przekracza poziomu 0,70 W/(m²K).
Dodatkowym atutem rolet podtynkowych jest możliwość zastosowania niezależnie pracującej moskitiery co pozwala na ochronę również przed owadami. Podobnie jak w przypadku systemów adaptacyjnych, kurtynę rolety podtynkowej mogą stanowić profile wypełnione pianką, tworzywowe oraz ekstrudowane.