Poradnik

W przypadku nieprawidłowej wentylacji pomieszczenia, wilgoć zawarta w powietrzu osadzać się może na zimnych ścianach (bardzo często pod oknami lub w miejscu styku okna ze ścianą). Stałe zawilgocenie ścian, murów będzie w związku z tym prowadzić do powstawania grzybów i pleśni. Okna PVC w porównaniu do starych okien drewnianych są bardzo szczelne, dlatego należy stosować odpowiednie rozszczelnienie np. mikrowentylację, listwy wentylacyjne lub po prostu częste wietrzenie. Utrzymanie stałej temperatury w pomieszczeniu może również pomóc w zmniejszeniu zawilgocenia pomieszczenia. Dodatkowo pomieszczenia o dużej wilgotności powietrza należy częściej wietrzyć aby nie powodować osadzania się wilgoci na ścianach. Rozwijające się w wilgotnym środowisku pleśnie i grzyby są szkodliwe dla zdrowia, a ich osuszanie i usuwaniu jest trudne i kosztowne.

W pomieszczeniach mieszkalnych, biurowych należy dwa razy dziennie dokonać całkowitej wymiany powietrza. Wentylacji pomieszczeń najlepiej dokonać poprzez gwałtowny przeciąg, otwierając na ok.15 minut dwa naprzeciwległe okna, drzwi.
Jeśli jest to pomieszczenie mieszkalne, biurowe stale powinno być doprowadzone świeże powietrze np. dzięki funkcji mikrowentylacji standardowo montowanym w wielu oknach.

Zalecane jest konserwowanie okuć i uszczelek przynajmniej raz w roku. Okna PVC nie wymagają konserwacji przez malowanie czy lakierowanie, aczkolwiek należy zawsze dbać o utrzymanie okien w należytej czystości i dobrze funkcjonujących.
Regulacja okien, jeśli jest potrzebna, jest prosta choć wymaga odrobinę doświadczenia i odpowiedniej ulotki opisującej czynności. Nie wymaga to zazwyczaj użycia specjalistycznych narzędzi

Nie jest to łatwa czynność i dlatego nie rekomendujemy montażu samodzielnego. Jeżeli ktoś zdecyduje się na taki montaż może spodziewać się różnych trudności, a już na pewno zerwania umowy gwarancyjnej, chyba że wszystkie czynności zostaną wykonane zgodnie z zaleceniami producenta. Każdy może przed zakupem okna zapoznać się z instrukcją montażu oraz omówić z doradcą technicznym poszczególne etapy montażu.Poza tym kupując okna nie musisz się martwić o transport i wniesienie okien oraz o usunięcie starych okien.

Zastosowanie zwykłej szyby o współczynniku U=2.8 W/m2K nie jest polecane. Już od wielu lat stosowane są systemy szyb jednokomorowych (dwie szyby i ramka dystansowa, przestrzeń wypełniona np. argonem) o współczynniku min. U=1.0W/m2K. Coraz większą popularnością cieszą się szyby dwukomorowe (zestawy trzyszybowe), których współczynnik przenikania U zbliża się o współczynnika samej ściany i może wynosić nawet 0.6 W/m2K. . Szyba odgrywa kluczową rolę i wypełnia nawet do 80% całej powierzchni okna.

Tak. Jak prawie wszystko dzisiaj. Sprzedaż ratalna jest coraz popularniejszą formą zakupu okien. Kupując na raty możemy pozwolić sobie często na więcej i lepiej. Warunki spłat bywają różne, np. (30 % zaliczki i okres spłaty 2 lata). Detale dostępne są punktach sprzedaży.

Pomiary są wykonywane przez pracowników firmy montującej okna. Osoba, która je wykonuje ponosi całkowitą odpowiedzialność za prawidłowość pomiarów.

Okna PVC nie wymagają malowania i nie należy ich malować. Utrzymują swój wygląd przez długi czas, wystarczy tylko zwykłe mycie. Jeżeli ktoś myśli o kolorowych okna powinien taką ofertę skierować do producenta zanim dokona finalnego wyboru. Kolorowe okna z PVC dostępne są już od wielu lat i jest w czym wybierać.

Tworzywa PVC, z których wykonane są okna, według naukowców, można zaliczyć do grupy materiałów przyjaznych środowisku i człowiekowi. Tworzywo nas otacza i nie ma co z tego powodu robić jakiegoś niepotrzebnego zamieszania. Wszystkie okna muszą spełniać normy i również posiadać atest Państwowego Zakładu Higieny.

Okna mogą mieć praktycznie każdy kształt od najpopularniejszych okien prostokątnych do bardzo wyszukanych okien okrągłych, o dowolnych kształtach, jedno i  wieloelementowe, łuki, trójkąty, koła, owale, białe i kolorowe, w tym drewnopodobne, ze szprosami i bez.

Nie ma takiej miary, nie kupuje się okien na m2, tak jak nie kupuje się sukienek czy płaszczy na m2. Nowoczesnej stolarki PVC nie wycenia się za m2, cena zależy od stosowanych profili, szyb, okuć i dlatego każde okno wyceniamy indywidualnie. Jest tak wiele elementów składowych okna włącznie z montażem, że warto poświęcić temu zagadnieniu dużo czasu. Zakup okien  często przypomina zakup mebli, sprzętu AGD a czasami nawet zakup samochodu. Państwa oczekiwania muszą zostać spełnione czyli warto się na tym znać i wiedzieć czego się chce, również w oknach.

Różnica pomiędzy lakierem (farbą) kryjącym, a lazurowym (transparentnym) jest zasadnicza. Kolory kryjące zakrywają w 100% strukturę drewna i nadają taki kolor, jak kolor samego lakieru (bez znaczenia na rodzaj drewna). Farby lazurowe natomiast ukazują charakterystyczną dla danego drewna strukturę (sosna, drewno meranti, dąb, itd.) i nadają mu odpowiednią barwę wg wyboru dokonanego przez klienta. Kolorystyka lazurów może być jasna (np. kolor jasna sosna) lub ciemna (np. kolor orzech). Należy tu jednak zaznaczyć, że ten sam lakier transparentny będzie miał inną ostateczną barwę na różnych rodzajach drewna. Podobnie będzie z poszczególnymi drewnianymi elementami skrzydła i ościeżnicy, które mogą różnić się między sobą odcieniem (co wynika ze struktury i barwy samych drewnianych ramiaków). Cecha ta jest naturalną właściwością lakierów lazurowych i nie wpływa na jakość stolarki.

Na jakość stolarki drewnianej ma wpływ kilka składowych:

jakość drewna (klejonki) – jakość kształtuje cenę, na rynku można otrzymać bardzo tani materiał, jednak odbija się to niekorzystnie czasami nawet w krótkim okresie czasu na stabilność całej konstrukcji. Tylko wysokiej jakości surowiec drzewny jest podstawą dobrego okna drewnianego; sposób łączenia ramiaków – kolejnym ważnym składnikiem wykonania dobrego okna drewnianego jest etap łączenia elementów drewnianych, gdzie dokładność wykonania czopów (połączeń) decyduje o wytrzymałości konstrukcyjnej całego okna.

impregnacja i malowanie – użyte impregnaty i farby oraz technologia ich nakładania to jeden z najważniejszych etapów w produkcji stolarki drewnianej. Odpowiednia ilość (3-4) i jakość warstw powłoki lakierniczej zapewnia nam gwarancję długiego i bezproblemowego użytkowania zakupionych okien;
silikonowanie – wydaje się prostą czynnością, jednak dokładność (równość, ręczne ściąganie nadmiaru silikonu, wykończenie w narożniku szyby) ma ogromny wpływ na ostateczny efekt wizualny całego wyrobu;

pozostałe składowe – pakiety szklarskie, okucia, klamki itp. to elementy, które także niewątpliwie składają się na sukces jakościowy stolarki. Należy tutaj zwracać szczególną uwagę na montaż tych elementów jak i samą ich jakość, co nie jest rzeczą zupełnie prostą;

Tak, oczywiście! Przykładowym środkiem do czyszczenia, pielęgnacji oraz konserwacji drzwi i okien drewnianych jest Spezialreiniger firmy Sikkens. Dzięki temu zestawowi konserwacja powłoki lakierniczej jest bardzo prosta i polega na:
usunięciu kurzu z powierzchni okien i drzwi,
nabraniu małej ilości balsamu na gąbkę i naniesienie na czyszczona powierzchnię,
lekkim wtarciu wilgotną ściereczką.
Spezialreiniger firmy Sikkens gwarantuje optyczne polepszenie wyglądu powierzchni oraz zabezpiecza nam powłokę lakierniczą przed niszczącym wpływem czynników zewnętrznych. Wystarczające jest jednokrotne jego użycie w ciągu roku.

Najprawdopodobniej pojawiła się potrzeba okresowej konserwacji oraz być może regulacji okuć w poszczególnych skrzydłach stolarki. Należy pamiętać, że okucia pracują na zasadzie przesuwania się (tarcia) elementów, a więc zgodnie z zaleceniami producentów należy raz, dwa razy w roku naoliwić je, dzięki czemu części ruchome pozostaną długo w pełnej sprawności. Jeżeli wspomniany problem będzie się powtarzał, należy skontaktować się ze sprzedawcą w celu wykonania regulacji systemu okuć obwiedniowych.