Dodatki do okien

Parapety Dekor Kielce

Parapety zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne są nieodłącznym elementem okna. Na rynku dostępne są różne rodzaje parapetów, wybór jest bardzo szeroki. Jak więc parapet wybrać do swojego okna?

Można by pomyśleć, że wszystkie parapety są takie same, więc nie ma znaczenia jaki wybierzemy. Jednakże należy pamiętać, że parapety to nie tylko element ozdobny, podkreślający styl elewacji, czy wnętrza. Przede wszystkim ich zadaniem jest ochrona muru przed wilgocią i zabrudzeniami.

Parapety wewnętrzne powinny być odporne na wysokie temperatury, ponieważ pod parapetem najczęściej zamontowany jest kaloryfer. Należy więc zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonany jest parapet. Mamy do wyboru kamienne, ceramiczne, drewniane albo kompozytowe. Można również skorzystać z parapetów wykonanych z PCV pokrytych specjalnym laminatem zabezpieczającym przed wysoka temperaturą oraz zarysowaniami. Zaletą takich parapetów jest to, że są lekkie i odporne na wilgoć.

Bez względu na to z jakiego materiału wykonane są parapety, istotnym elementem jest ich prawidłowy montaż, dzięki właściwemu osadzeniu parapety będą służyły przez lata, nie zauważymy strat cieplnych.

Parapety zewnętrzne, tak zwane podokienne najczęściej wytwarzane są z aluminium, stali ocynkowanej albo kamienia. Ich podstawowym zadaniem jest ochrona ścian przed wilgocią. Zaś dobrze dobrane parapety nadają budynkowi eleganckiego wyglądu. Należy zwrócić uwagę na to, by parapety, które montujemy na zewnątrz, pokryte były lakierem, który jest odporny na oddziaływanie promieni słonecznych, dzięki temu kolor parapetu nie wyblaknie. Parapety zewnętrzne muszą też cechować się odpornością na zmiany temperatur oraz opady deszczu.