Jakie funkcje pełnią okna pcv?

okna pcvW architektonicznej przestrzeni, która nas otacza okna są w zasadzie wszędzie. Nie ma chyba na świecie domu, który nie byłby wyposażony w okna. Okno jest artykułem przemysłowym użytku powszechnego. Pewnie ta jego powszechność powoduje, że nikt nie zastanawia się nad tym, jakie funkcje spełniają okna w budynkach.

Niby prozaiczny temat, w końcu dla większości z nas najważniejsza w oknach jest możliwość ich łatwego otwierania oraz zamykania, no i może żeby były czyste. Ale czy to wszystko co jest do powiedzenia w temacie okien? Z pewnością nie. Rzeczywistą funkcjonalność należało by troszkę inaczej zdefiniować, spojrzeć szerzej na środowisko w jakim okna się znajdują. Wystarczy wyobrazić sobie z jakimi zjawiskami atmosferycznymi radzą sobie okna, chroniąc wnętrza naszych mieszkań i domów.

Jak więc łatwo sobie uzmysłowić, największym nieprzyjacielem okien są siły natury. Temperatura, promienie słoneczne, deszcz, wiatr, wilgoć, nawet grawitacja, działają cały czas na każde z okien od momentu jego montażu w ścianie budynku. Człowiek nie ma dużego wpływu na następowanie tego rodzaju zjawisk atmosferycznych, jednak z pewnością nie chcemy, aby miały one negatywny wpływ na nasze warunki życia w domu czy mieszkaniu. I tym sposobem odkryliśmy kluczową funkcję okna - jego zadaniem jest skuteczne oddzielanie klimatu wewnątrz pomieszczenia od klimatu na zewnątrz. Wszystkie inne funkcje okien są w zasadzie pochodnymi tej pierwszej, najistotniejszej i w pewnej mierze wynikają z subiektywnych oczekiwań konsumentów.

Okna mają więc za zadanie zapewnienie:

  • odpowiedniej izolacji termicznej
  • odpowiedniej izolacji akustycznej
  • odpowiedniej szczelności otworu okiennego
  • odpowiedniej ilości dziennego światła
  • odpowiedniej ilości powietrza, niezbędnej dla zapewnienia prawidłowego funkcjonowania wentylacji
  • odpowiedniego poziomu ochrony zdrowia, życia oraz mienia
  • odpowiedniego poziomu przenoszenia obciążeń, które pochodzą od sił oddziałujących na okno, na konstrukcję budynku.

Widzimy więc, że okna są wielofunkcyjnymi wyrobami budowlanymi. Ponadto możemy stwierdzić, iż każde poprawnie skonstruowane okno PCV, prawidłowo zamontowane w ościeży, spełni wszystkie powyższe funkcje. Co nie oznacza wcale, że wszystkie okna są identyczne. Niektóre będą się charakteryzowały lepszą ochroną akustyczną, inne będą miały lepszą izolację cieplną, a jeszcze inne wyższą odporność na włamania. O szczegółach decydować będą  specyficzne właściwości użytkowe danego okna, a o tym jaki poziom funkcjonalności konieczny jest dla konkretnego budynku decydować powinien architekt, bądź inwestor, który kupować będzie okna.

Okna PCV oferowane w naszym salonie Dekor Kielce spełniają wszystkie funkcje, szeroki wybór pozwoli dobrać idealne okna PCV do wymagań każdego klienta.

Zapraszamy do salonu Dekor w Kielcach.